Turkey - Dog Breeders and Kennels - EuroBreeder.com

Turkey Dog Breeders - EuroBreeder.com
 DOG BREEDS
 DOG BREEDERS
 SUBMIT SITE

Dog Breeders > Turkey

Golden Dog Türkiye FCI
Turkey
Golden Dog Türkiye FCI

Golden Dog Türkiye Fci (International), Kıf (Türkiye) kennel.Our Farm, located in Silivri, Istanbul, is built on 10,000m2. We provide service with our completely professional kennel and team. We host 25 Czechoslovakian Wolf Dogs. We breed the breed with 6 different blood lines. We continue to represent the breed with our international multi-country champion parents since 2018.

Czechoslovakian Wolfdog

Del Lupus Smyrna Kennel Çekoslovak Wolfdog
Turkey
Del Lupus Smyrna Kennel

Del Lupus Smyrna Kennel Çekoslovak Wolfdog irkini 6 sene araştirip 2,5 sene dünya da kan hatlarini takip ederek en iyi en güzel ve şampiyon yavrusunu araştirdiktan sonra 1,5 yil da ülkemize kazandırmak için uğraşip sonrasin da Türkiye'ye ilk kazandıran, eğiten ve tek FCI (Fédération Cynologique Internationale) Çekoslovak Wolfdog Üreticisi.

Czechoslovakian Wolfdog

Jasmin's Stars Chihuahua Kennel
Turkey
Jasmin's Stars Chihuahua Kennel

Jasmin Star’s Chihuahua, 2014 yılında “Şivava Aşk ve Huzurdur.” mottosu ile Yasemin Sesli tarafından kurulmuştur. Yasemin Sesli profesyonel bir şivava yetiştiricisidir. 2015 yılında FCI Uluslararası İsim Hakkı Sertifikası almıştır.

Jasmin’s Stars Chihuahua’nın vizyonu Türkiye’deki şivava ırk standartını en yüksek seviyeye çıkartmaktır. Jasmin’s Stars Chihuahua ailesindeki köpekler dünyanın en iyi şivava üreticilerinden alınmıştır ve profesyonel şartlar altında özenle eğitilip yetiştirilmiştir. Üretim öncesi bütün köpekler Türkiye ve uluslararası şovlarda kendilerini kanıtlamışlardır. 3 senelik alt yapı oluşturma sürecinden sonra 2017 yılında ilk yavrularını almaya başlamıştır. Yetiştirilen köpeklerin hepsi A Class Şecereli (Safkan) , Mikroçipli ve (FCI) Dünya Köpek Federasyonu’na kayıtlıdır.

Şov kalite ve safkan bir şivava edinmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Şivava hakkında merak ettiğiniz her konu için bize e-posta yolu ile ulaşabilirsiniz

Chihuahua

Colors Of Heaven / Hunt Storm
Turkey
Colors Of Heaven / Hunt Storm

For Black,chocolate and yellow purebred Labrador Retriever puppies you can contact with us...

Labrador Retriever

von Bagira Dobermann Kennel
Turkey
von Bagira Dobermann Kennel

TR'nin ilk dobermann kenneli.

Dobermann

Unique Shelties
Turkey
Unique Shelties

We live in Turkey and are the first and the lonely breeder of shetland sheepdogs in this country. Our dogs are all genetically tested for both CEA and MDR1. We love this breed and hope to succeed in making shelties welknown and appreciated also in Turkey.

Shetland Sheepdog

Altın Kennel Kangal
Turkey
Altın Kennel

Pure breed Kangal dog breeding farm.

Kangal Dog

Von Erk - Alman Çoban Köpeği Üreticisi - Zuchtstätte für Deutsche Schäferhunde
Turkey
Von Erk - Alman Çoban Köpeği Üreticisi - Zuchtstätte für Deutsche Schäferhunde

We have the first "Newfoundland Breeder" in Turkey with the approval of our national federation "KIF" and international "FCI".

German Shepherd Dog

blackrussianturkey.org
Turkey
blackrussianturkey.org

Our Kennel is First BRT kennel in Turkey and this site was prepared for the people who wish to be acquainted with most-recently recognized the Black Russian Terrier.

The Black Russian Terrier affects the new people who have just met with it, through its charming and robust appearance, warmly behavior, intelligence and authoritative attitude making itself accepted among people. If you wish to have a real friend with everlasting loyalty and devotion, a faithful guard, a noble accompaniment dog and a permanent black angel, you must meet with the Black Russian Terrier.

Black Terrier Miniature Schnauzer

HOME
PRIVACY POLICY
LINK TO...